Terapie pro miminka a děti

„Lidské tělo je stroj, který pohání neviditelná síla zvaná život. Aby fungoval harmonicky, krev, nervy a cévy musejí mít od svých počátků až po koncové body možnost pracovat bez omezení.“ Andrew Taylor Still

Manuální terapie je nelékařský obor, spadající pod masérské a regenerační služby. Nediagnostikuje psychomotorický vývoj či jiné diagnózy (např. diastáza, nemoci nervového systému apod.), toto může posoudit pouze lékař či fyzioterapeut stanovit cvičení. Účelem manuální terapie je podporovat a povzbuzovat samoléčící síly, v žádném případě není účelem vybočovat z ostatních medicínských směrů a není jim tedy konkurencí, může je naopak skvěle doplňovat, podporovat nebo fungovat paralelně s nimi.

Viscerální manipulace se zaměřuje na jemné ošetření vnitřních orgánů, jejíž cílem je ovlivnit a podpořit normální funkci. U dětí pomáhá zejména při potížích s refluxem, trávením a správným bráničním dýcháním.

Neurální manipulace je aplikovaná při uvolnění periferních i hlavových nervů pro správnou mobilitu a funkci. Pro optimální funkci nervů musí mít nerv možnost volně se pohybovat v rámci svého okolí. Nervová zakončení sahají do téměř každé tělesné tkáně a každé buňky těla.

Jedná se tedy o ucelený terapeutický systém, který k ošetření fasciálního systému i kosterního aparátu cíleně využívá pohyb, tlak, sílu a energii v určitém časovém úseku.

Každý reaguje individuálně a od toho souvisí také počet terapií, které nelze stanovit dopředu.

Po terapii je třeba dát tělu přibližně 3 dny na zpracování, kdy se pacient cítit unaveně nebo naopak se dostaví okamžitá úleva.

Co je KiSS syndrom?

Kinematic Imbalance due to Suboccipital Stress neboli kinematické nerovnováha v důsledky suboccipitálního stresu. Jedná se o blokádu krční páteře v oblasti týlní kosti, prvního a druhého krčního obratle. Nejčastěji následkem nepřirozeného tlaku na krční páteř při porodu či dlouhodobé polohy miminka v těhotenství.

Příznaky KiSS syndromu

– predilekce, úklon hlavy, preference jedné strany v pohybech i pohledu, dráždivost, plačtivost, prohýbání se do luku, stáčení do C, celkové napětí těla, zvracení, slintání, potíže s kojením, a další.

Kontraindikace k ošetření:

Doba před a po očkování min. 7 dní

Teplota, infekční onemocnění (včetně rýmy, kašle) – platí pro všechny zúčastněné!

Nemoci kostí: zlomeniny, patologické změny na kostech

Porušená kůže – otevřená rána, vyrážky

Nervové poruchy a onemocnění CNS a další

Akutní zánětlivé stavy (střeva, žíly, klouby, orgány)

Akutní revmatický stav kloubu

Zhmoždění a narušení svalu

Rakovina

Úraz bez vyšetření lékaře